четвер, 3 грудня 2015 р.

Клімат, внутрішні води Австралії



Тема. Клімат, внутрішні води Австралії.
 Практична робота № 8 (продовження)
Мета: сформувати в учнів поняття про загальні особливості клімату та внутрішніх вод Австралії; продовжувати формувати поняття
„ кліматичний пояс”, „кліматотвірні чинники”; удосконалювати практичні
уміння працювати з тематичними картами атласу.
Обладнання: фізична карта Австралії, кліматична карта Австралії, атласи, підручники.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями.
-         У чому полягають головні особливості географічного положення Австралії?
-         Назвіть перших дослідників Австралії.
-         Що спільного в Рельєфі Австралії та Африки? Що відмінного?
-         На які мінеральні ресурси багата Австралія?
-         Чому Австралію називають „ земля навпаки”?
-         Як географічне положення Австралії впливає на  її клімат?
-         Які чинники обумовлюють розташування поверхневих вод Австралії?
3.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
    Знання особливостей географічного положення та рельєфу надає нам можливості розглянути роль кліматотвірних чинників у формуванні клімату Австралії. У свою чергу, клімат Австралії – головний чинник розповсюдження поверхневих вод материка.
4. Вивчення нового матеріалу.
Завдання.
Користуючись тематичними картами дайте відповіді на запитання.
1)    Назвіть кліматичні пояси в яких розташована Австралія.
2)     Складіть за планом коротку характеристику кліматичних поясів.
3)    Вкажіть  ізотерми січні, ізотерми липня, кількість опадів в кожному кліматичному поясі.
4)    Як впливають на клімат Австралії:
-         географічне положення;
-         рельєф;
-         наявність океанів із відповідними течіями, пасатами.
Таким чином твердження: „ Австралія – найсухіший материк планети”
Є правильним. Це пояснюється такими факторами: велика частина материка лежить в тропічному поясі; близько половини континенту займає зона тропічних пустель; річок дуже мало, а ті, що є майже всі пересихають у жарку пору року ; озер обмаль, більшість з них солоні; на значній частині материка у середньому випадає 250 – 500 мм опадів на рік, а у центральній частині – менше 250 мм/ рік.

Завдання.
За допомогою фізичної карти Австралії у атласі визначте:
-         які річки є в Австралії? ;
-         звідки вони беруть початок? ;
-         куди впадають? ;
-         яке з озер найбільше?
Схарактеризуємо внутрішні  та підземні води води Австралії. На материку надзвичайно мало річок, які розподіляються відповідно до кліматичних умов та ресурсів. Оскільки материк посушливий, річки та озера неглибокі, часто пересихають, що великою мірою обумовлює невелику кількість опадів. Найбільша річкова система Австралії –
Муррей та його притока Дарлінг – беруть початок на Великому Вододільному хребті.
Муррей – мілководна річка, тому вона ледве доносить свої води до океану. У Муррея багато приток, найбільша з них –Дарлінг майже вдвічі довша від нього. Муррей не пересихає на відміну від Дарлінга, який під час посухи зникає як річка, залишаючи в своїй нижній течії окремі водойми.  На території, якою течуть річки, випадають невеликі дощі:
Тоді ненадовго Муррей розливається. На Мурреї та Дарлінгу існує судноплавство, але малопотужне. Насамперед річкові води використовуються населенням для зрошування, з цією метою споруджено водосховища.
  Ще бідніші на воду річки внутрішньої Австралії, русла яких називають „кріками”. Кріки сухі більшу частину року, лише під час дощів збирається вода, яка потім всмоктується у пісок або потрапляє дл солоних озер. Найдовший крік  - Купер, який впадає до озера Ейр.
  Озера – майже всі солоні, вода до них потрапляє лише у вологий період – влітку, коли її приносять річки. Найбільше Австралійське озеро – Ейр лежить  у западині на 12 м нижче  за рівень океану.
Названо воно на честь англійського мандрівника Ейре, що відкрив його у 1840 році. Упродовж року озеро поповнюється водою під час дощів, тоді його площа може збільшитися у кілька разів. Під час сухого періоду на місці озера залишаються неглибокі водойми, а висохлі ділянки вкриваються шаром солі.
      Австралія має значні запаси підземних вод, велика частина яких знаходиться в артезіанських басейнах. Але оскільки ці води містять багато солей, вони непридатні для безпосереднього вживання, тому їх використовують для технічних потреб та обводнення пасовищ.
   Проблеми водопостачання в Австралії розв’язуються шляхом створення артезіанських колодязів, очищення підземних вод від солей.
      5. Закріплення нових знань і умінь учнів.
1) Бесіда за запитаннями.
-         Які чинники впливають на формування клімату Австралії?
-         У яких кліматичних поясах розташована територія материка?
-         Чому в той час коли в Україні літо, в Австралії – зима?
-         Назвіть типи живлення Австралійських річок.
-         Що таке крік?
-         Доведіть, що Австралія дуже сухий материк.
2) Виконання практичної роботи
Нанесення на контурну карту географічних об’єктів материка.
6. Підсумок уроку.
-  в Австралії жаркий клімат, причина чого полягає  у розташуванні материка поблизу екватора;
- географічне положення Австралії зумовило характерну особливість: коли на материку літо, в Євразії – зима.
- в Австралії обмаль річок та озер, що обумовлено посушливим кліматом.
7. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний  текст у  підручнику.
































Тема.Природні зони Австралії.
Мета:сформувати в учнів поняття про особливості розташування на материку природних зон; сприяти розумінню учнями причин своєрідності органічного світу Австралії та впливу на  нього  людини; удосконалювати практичні уміння учнів працювати з тематичними картами атласу; виховання бережливого ставлення до природи;
формування розуміння наслідків господарської діяльності людини у зв’язку з використанням природних ресурсів.
Обладнання: фізична карта Австралії, карта природних зон світу.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1.Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями.
1)    Що таке географічне положення материка? Яке географічне положення Австралії? Покажіть її на карті.
2)    Схарактеризуйте берегову лінію Австралії. Покажіть на карті Океанію, назвіть її найбільші острови.
3)    Що ви знаєте про відкриття та дослідження австралії?
4)    Які корисні копалини є на території австралії? Покажіть їх родовища на карті. Чому у Австралії багато рудних корисних копалин?
5)    У межах яких кліматичних поясів розташована Австралія? Які особливості її клімату? За допомогою кліматичної карти схарактеризуте особливості літа і зими в Австралії.
6)    Як паспти, мусони та західні вітри впливають на розподіл опадів?
7)    Назвіть річки та озера австралії. Чому їх так мало?
8)    Які особливості річок Австралії?
9)    Чому озеро Ейр солоне і має непостійний рівень води?

3. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Австралія відокремилась від стародавнього материка Гондвани раніше ніж інші материки. Тривалий час вона майже не мала зв’язку зі світом. Цим пояснюється унікальність її рослинного і тваринного світу. Тут збереглася велика кількість представників органічного і тваринного світу,які існували на Землі 5о млн.років тому. Перші Європейці ніби потрапили у величезний заповідник з незвичайними видами рослин і тварин. І справді, 75 % рослин материка зустрічаються на території Австралії.
Повідомлення теми і мети уроку.

4.Вивчення нового матеріалу.
 Розглянемо карту природних зон Австралії. Оскільки в Австралії переважає сухий жаркий клімат, її більшу частину ( ценрт та захід) займає зона тропічних пустель і напівпустель з з надзвичайно бідною рослинністю. На півночі, ближче до екватора, розташована зона екваторіальних, субекваторіальних та вологих тропічних лісів – це невеликі площі на сході та окремих ділянках на півночі материка. У субекваторіальному кліматичному поясі лежать савани та рідколісся.
   Грунти Австралії опідзолені латеритні, червоні, коричневі, червоно – бурі. На піщаних грунтах рослинність бідна, за  виключенням австралійських тропіків. Оскільки органічний світ австралії розвивався за умов ізоляції, рослинність материка достатньо ендемічна (75% видів) , бідна на види та виділяється в особливу Австралійську рослинну область. Найтиповішими представниками рослинного світу є евкаліпти та акації.На південному сході та заході зростають вічнозелені ліси. Хоча в Австралії багато корисних рослин( їстівні плоди, ефірні масла, цінна деревина, дубильні речовини), там були повністю відсутні хвощі, бамбуки, яблуні, груші та інші звичайні для європейців плодові дерева. Ті культірні рослини, що тут вирощують завезені з інших материків.
    Твапринний світ Австралії також своєрідний. Наприклад, тут мешкають тварини, що вимерли в інших частинах світу, і навпаки – відсутні поширені там види. Тільки в Австралії мешкають качконіс, єхидна, ему та казуар, райський птах та сміттєві кури, кенгуру та коала. Останні два сторіччя відбулася „ європеїзація2 тваринного світу Австралії: на материк завезли тварин з Європи, багато з яких завдали чималої шкоди.

5. Закріплення нових знань та умінь учнів.
-Назвіть природні зони Австралії.
- Чим обумовлена своєрідність органічного світу Австралії? Що таке релікти та ендеміки? Наведіть приклади.

6. Підсумок уроку.
- Органічний світ австралії унікальний, до його складу входить багато видів реліктів та ендеміків.

7.Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний текст у підручнику.











Немає коментарів:

Дописати коментар