Тема. Кліматичні пояси і типи клімату
Мета: формування знань про основні та перехідні
кліматичні пояси; поглиблення та систематизація знань про клімат, його зміни в
часі; формування навичок працювати з картою кліматичних поясів; розвиток умінь
розрізняти типи кліматів та пояснювати причини їх формування.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: атласи, підручники, контурні карти,
карта кліматичних поясів.
Опорні поняття: клімат, географічна широта,
повітряні маси, атмосферний тиск, атмосферні опади.
Базові поняття: основні та перехідні кліматичні
пояси, типи клімату, кліматичні області.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка» — «Світлофор»
Прийом
«П’ять речень» (робота в парах)
1. Що
спільного та відмінного між поняттями «погода» та «клімат»?
2. Що таке повітряні маси?
3. Назвіть основні типи повітряних мас.
4. Чому над поверхнею Землі відбувається
безперервний рух повітряних мас?
5. Як називаються постійні вітри, що утворюються
над земною поверхнею?
6. Де та як саме виникають мусони?
7. Назвіть основні кліматотвірні фактори.
Завдання. За допомогою п’яти речень подайте
головну інформацію про погоду (один учень) та клімат (другий учень).
Взаємоперевірка
Обговорення, яка з пар більш повно та об’єктивно
подала інформацію.
2. Прийом «Міні-практикум»
Не зазираючи в кліматичну карту, скажіть:
а) Яка приблизно кількість опадів випадає в районі
екватора? у тропічних широтах? в Україні?
б) Де спостерігаються найнижчі та найвищі середні
температури повітря?
в) На яких материках області з мінімальною
кількістю опадів займають великі площі?
IIІ.
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання» — «Мікрофон»
Наша мандрівка атмосферою майже завершилася. Настав
час підбити підсумки, зробити головні висновки. Згадаймо, які теми ми вивчили,
які види досліджень здійснили та яких умінь набули? (Учні відповідають.)
Тепер ваших знань достатньо для того, щоб скласти
цілісну картину кліматичних умов Землі на сучасному етапі та зробити висновки
про те, як людина може впливати на зміни клімату. Для цього потрібно знайти
відповіді на такі запитання:
• Чи можна охарактеризувати кліматичні умови в
певному місці Землі, не відвідавши його?
• Чи може змінюватися клімат? Якщо так, то яку
роль у цих змінах відіграє діяльність людини?
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1.
Кліматичні пояси Землі:
Мультимедійна презентація
а) основні
кліматичні пояси
б) перехідні кліматичні пояси (між основними);
2. Аналіз карти «Кліматичні пояси Землі»:
а) знаходження основних та перехідних кліматичних
поясів;
б) з’ясування причин широтної протяжності поясів;
в) кліматичні області та причини їх виникнення.
3. Зміна клімату в часі. Вплив людини на клімат.
V. Закріплення вивченого матеріал
1. Прийом «Експрес-тест»
• Кліматичний пояс, в якому чітко виражені чотири
пори року та переважає низький атмосферний тиск:
а) екваторіальний;
б) тропічний;
в) помірний.
У тропічному кліматичному поя-сі опадів зазвичай
випадає:
а) багато;
б) мало;
в) помірна кількість.
• У полярних кліматичних поясах температура
повітря, як пра-вило:
а) значно нижча за 0 °С;
б) завжди вища за 0 °С;
в) змінюється в межах 0...10 °С.
• У міру просування вглиб материка
континентальність клі-мату:
а) збільшується;
б) зменшується;
в) не змінюється.
• Для морського типу клімату характерні:
а) спекотне сухе літо та холодна зима;
б) прохолодне літо та м’яка зима;
в) холодне вологе літо та холодна зима.
2. Взаємоперевірка
3. Прийом «Географічний практикум»
Завдання. Нанесіть на контурну карту межі основних
та перехідних поясів і підпишіть їх.
Завдання. Використовуючи текст параграфа та карту
кліматичних поясів у атласі, охарактеризуйте кліматичний пояс (екваторіальний,
субекваторіальний та ін.; кожній групі — один кліматичний пояс). Результати
занесіть у таблицю.
Назва кліматичного поясу
Географічне положення Особливості повітряних мас Кліматичні
показники
2. Прийом «Творча лабораторія» (робота в групах)
Спрогнозуйте можливі зміни клімату в результаті
певних видів діяльності людини. Покажіть зміни у вигляді логічної
послідовності.
а) Вирубування лісів → ...
б) Розорювання полів → ...
в) Будівництво міст → ...
г) Спалювання різних видів палива → ...
VI.
Підсумки уроку
Прийом «Мікрофон»
Відповіді на питання, поставлені на етапі
мотивації.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст параграфа.
• Розфарбувати на контурній карті кліматичні
пояси.
Немає коментарів:
Дописати коментар