Тема. Антарктида та Антарктика.
Географічне положення.
Історія відкриття та дослідження.
Мета: сформувати в учнів систему знань про
географічне положення Антарктиди; схарактеризувати історію відкриття та
дослідження; повідомити учнів про роль українських дослідників у вивченні
Антарктиди.
Обладнання: карта Антарктиди, портрети дослідників
материка, атласи, підручники.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Організаційний матеріал.
2. Актуалізація опорних
знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями і завданнями
-
Де розташована Антарктида?
-
Що ви чули про цей материк?
-
За допомогою карт атласу назвіть океани, які омивають
Антарктиду.
-
Де розташований
Південний полюс?
3. Мотивація навчальної і
пізнавальної діяльності учнів.
Африка – найжаркіший материк, Австралія –
найсухіший, Антарктида –
найхолодніший. Та значна відмінність Антарктиди
від інших материків планети не вичерпується тільки цим. Вона розташована на
крайньому півдні Землі і тому дуже віддалена від інших материків. Саме завдяки
цьому та суворим природним умовам
Антарктиду було відкрито у кінці 19 ст. І ті, хто вивчав материк майже двісті
років тому, і ті, хто робить це зараз, подають яскраві приклади мужності та
навіть героїзму. Антарктида дуже неохоче відкриває свої таємниці, але саме з
ними ми сьогодні познайомимось на уроці.
4. Вивчення нового
матеріалу.
За допомогою карт атласу визначте особливості
географічного положення Антарктиди. Назвіть моря океанів, що омивають
Антарктиду, та найближчі до неї материки.
Географічне положення Антарктиди незвичайне:
материк майже цілком знаходиться за Південним полярним колом, у його центрі знаходиться Південний полюс,
тому всі береги Антарктиди звернені на північ.
Антарктика – південна приполярна область, до якої
входять південні частини Атлантичного, Тихого та Індійського океанів з
островами і материком Антарктида.
Кордон Антарктики умовний і проходить приблизно
між 53 – 60 пд.ш. У центрі Антарктики і лежить материк Антарктида. Площа якого
14 млн км. Вона має так звану материкову відмілину, яка простягається від
берега всередньому на 180 км.
Води океану біля берегів Антарктиди холодні, припливи невисокі – до 1 м заввишки
Як же був відкритий цей суворий материк?
Виступи учнів, що отримали випереджувальне
завдання:
1) Пошуки „Південної Землі” експедицією під
командуванням Жана Батнетта Буве де Лозьє.
2) Наукові докази існування
південного материка російським природознавцем М. В. Ломоносова.
3) Відкриття Антарктиди.
4) Експедиції норвежця Руаля Амудсена і англійця
Роберта Скотта.
5) Сучасні дослідження Антарктиди.
6 )Дослідження Антарктиди українськими вченими.
5.Закріплення нових знань і умінь учнів.
Завдання.
- На контурних картах позначте: Південний полюс,
маршрути експедицій Беллінсгаузена та Лазарєва, Скотта, Амудсена.
- Нанесіть на контурну карту географічну
номенклатуру материка.
Бесіда за запитаннями.
-
Посніть поняття „Арктика” та „Антарктика”.
-
Покажіть приблизні межі Антарктиди.
-
Що таке айсберг?
-
Чому Антарктида вкрита товстим шаром льоду?
-
Які країни виряджали експедиції на відкриття Антарктиди?
-
Який російський учений і коли припустив, що на півдні
Землі існує материк?
-
Хто і коли відкрив Антарктиду?
-
Яка країна першою організувала наукові дослідження
Антарктиди? Коли?
-
Навіщо різні країни досліджують Антарктиду? Чи має це
значення для розвитку їхніх науки та господарства?
6. Підсумок. уроку.
- географічне положення материка своєрідне:
материк майже повністю розташований за Південним полярним колом та вкритий
товщею льоду, від якого відколюються крижані ”гори” – айсберги;
- першим можливість існування Антарктиди
передбачили ще давні греки,
наукові докази висунув М.В. Ломоносов.
-
Антарктиду відкрито було російською експедицією під
керівництвом Ф. Беллінсгаузена та М. Лазарєва, Південний полюс – норвежцем Р.
Амудсеном.
7. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний текст у підручнику.
Немає коментарів:
Дописати коментар