Тема. Африка: води суходолу.
Практична робота № 8 Позначення на контурній
карті назв основних географічних об’єктів материка.
Мета:
сформувати в учнів уявлення про основні особливості внутрішніх вод
Африки шляхом демонстрації їх залежності від рельєфу та клімату,
нерівномірність розподілу по території материка; схарактеризувати найголовніші
річкові системи та басейни, основні типи озер Африки та закономірності їх
поширення;
Систематизувати поняття учнів про сутність
гідроекологічних проблем Африки та шляхи їх розв’язання.
Обладнання: фізична карта Африки, підручники,
атласи.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних
знань і умінь учнів.
Бесіда за
запитаннями.
-
Які води входять до складу вод суходолу?
-
Що таке річка? Озеро?
-
Які за характером течії бувають річки? Які типи живлення
річок розрізняють?
-
Які існують типи озер за походженням улоговин?
-
Від чого залежить розподіл внутрішніх вод материка на
його території?
3. Мотивація навчальної і
пізнавальної діяльності учнів.
Наявність
, обсяг та якість поверхневих вод є факторами, важливими для будь – якої
території, а для Африки з її величезними пустелями – особливо.
Характер розподілу поверхневих вод залежить від
багатьох чинників. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з водними ресурсами
Африки та визначимо причини їх нерівномірного
поширення на території материка, дамо пояснення повноводності Нілу, що
перетинає величезну пустелю
Сахару, та все ж
відшукаємо береги таємничого озера Чад.
4. Вивчення нового матеріалу.
Завдання.
1) За допомогою фізичної та
кліматичної карти визначте основні риси внутрішніх вод Африки, їх
територіальний розподіл та найбільші річкові басейни.
2) За допомогою кліматичної
карти схарактеризуйте живлення Африканських річок та територіальні відмінності
у ньому.
3) За допомогою фізичної
карти визначте особливості течії африканських річок.
4) Порівняйте внутрішні
води Північної та Екваторіальної Африки.
5) Знайдіть на карті річки
Конго, Нігер. Визначте кліматичні пояси,
У яких ці річки протікають. Зробіть припущення про вплив кліматичних умов
на режим річок.
В
цілому Африка бідна на внутрішні води, які дуже нерівномірно поширені на
території материка. Забезпечення багатьох країн водними ресурсами потребує
розшуку та використання артезіанських вод.
Запитання.
- Назвіть
басейни стоку річок Африки?
- Назвіть найповноводніші річки Африки.
- Складіть за планом підручника характеристику
річки
Ніл, Нігер, Конго, Замбезі.
-
Які типи озер розрізняють залежно від походження їхніх
улоговин?
Подивіться на фізичну карту Африки, і ви побачите,
що „ озерним краєм” материка є його східна частина.
Запитання.
Чим це, на вашу думку, пояснюється?
Саме на
сході Африки проходить смуга рифтових долин – Східно – Африканський грабен. З
часом тектонічні западини заповнились водою і таким чином перетворилися на
озера. Тому найчастіше їхні береги
круті, уривчасті, глибини великі. Так, озеро
Танганьїка за глибиною поступається лише одному озеру світу – Байкалу.Крім
тектонічних озер , в Африці є залишкові ( або реліктові – чад), загатні (
Тана).
Використання водних ресурсів на материку є гострою проблемою, оскільки
кліматичні умови визначають великий дефіцит води, особливо відчутний у
Північній Африці.
5. Закріплення нових знань і
умінь учнів.
_ Порівняйте фізико – географічні характеристики
Конго та Нілу; Конго та Замбезі.
-
Опишіть русло Нілу від витоку до дельти.
-
Чим зумовлені територіальні відмінності розміщення
внутрішніх вод Африки?
-
На прикладі однієї з річок покажіть вплив рельєфу на
формування та особливості річкових вод материка.
-
Чим пояснити нестабільність обрисів озера Чад?
Виконання практичної роботи.
6. Підсумок уроку.
-
внутрішні води Африки розташовані на території материка
нерівномірно;
-
африканські річки досить довгі та повноводні через велику
кількість опадів та підземних джерел;
-
в Африці багато
озер, дуже різноманітних за походженням та сучасним виглядом..
7. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний текст у підручнику.
Немає коментарів:
Дописати коментар