четвер, 3 грудня 2015 р.

Різноманітність видового складу, закономірності поширення рослинності



Тема. Різноманітність видового складу, закономірності поширення рослинності. Широтна зональність і висотна  поясність рослинного покриву. Ендемічні та зникаючі види.
Мета: сформувати в учнів поняття про різноманітність видового складу рослинного покриву України;  розширити та поглибити знання про широтну зональність та висотну поясність рослинності України шляхом ознайомлення з рослинними комплексами лісів, степів, лук, боліт ,водоймищ,
гір;сприяти формуванню екологічного способу мисленя через надання інформації про рослин, які занесені до Червоної книги України; удосконалити навички роботи з тематичними картами та іншими джерелами інформації.
Обладнання: фізична карта України, карта рослинного покриву України, атласи, гербарії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку
1.     Організаційний момент.
2.     Актуалізація опорних знань і умінь учнів..
Бесіда за запитаннями.
1)    Які чинникик зумовили широтне чергування грунтів на рівнинній території України?
2)    Які типи грунтів поширені в Україні? У вашій місцевості?
3)    Якими особливостями характеризується певний тип грунту?
4)    Чим обумовлюється вертикально – зональний розподіл грунтів у горах?
3.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Як ви гадаєте, який з природних компонентів якнайбільше обумовлює життя рослин? Так, це клімат: склад та різноманітність рослин певної території насамперед визначаються  середньорічною і сезонною температурою повітря, середньорічним та сезонним обсягом опадів, тривалістю вегетативного періоду, кількістю тепла.
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимось із типами рослинного покриву на території України.
4.Вивчення нового матеріалу.
Сукупність рослин, пов’язаних  між собою  та навколишнім середовищем, називають рослинним угрупуванням. Відносно природні угрупування рослин збереглися лише на ¼ території України, а на решті території вони зазнали
антропогенного впливу:  угрупування знищені,  перетворені або утворені людиною штучно( сади, парки, поля).
Рослинний світ України налічує 25 тис. видів рослин, 2000 з яких ростуть в Українських Карпатах, 2,3 тис. видів – у Кримських горах.
Поширення рослинності на території України підпорядковане широтній зональності на рівнинній частині та висотній поясності в Українських Карпатах та Кримських горах. Зміна рослинного покриву із заходу на схід зумовлюється зростанням континентальності клімату. Так, лісистість у межах лісостепової зони поступово зменшується із заходу на схід.
В Українських Карпатах та Кримських горах рослинний покрив змінюється з висотою. Різне географічне положення цих гір зумовлює істотні відмінності в його видовому складі.
     Загальна площа лісів в Україні – понад 10 млн. га, що становить 17, 2% її території. Найбільша лісистість – в Українських Карпатах (40,5 %) і Кримських горах – (32%).
Соснові ліси – займають великі площі в зоні мішаних лісів і долинах річок лісостепової і степової зон. Вони ростуть на дерново – підзолистиз і піщаних грунтах, бідних на гумус.
Діброви – поширені в усіх природних зонах рівнинної частини і в горах до висоти 900м. Основною породою є дуб, а також граб, липа, клен.
Бучини – переважає бук. Бук європейський – Карпати, західні райони Волині, Поділля і Придністров’я. Бук кримський – Кримські гори на висотах від 500 до 1300 м.
Ялинники – ростуть на глинистих грунтах і охоплюють великі площі в Українських Карпатах .
Байрачні ліси  вкривають схили сухих ярів та балок у степовій зоні.
У них переважає дуб звичайний. Поряд з ним ростуть клен, ясен, берест, липа.
Майже в усіх типах лісів домішкою є береза бородавчаста.
       Значення лісів.
1.     Водоохоронні, водорегулюючі та грунтозахисні, полезахисні, курортні, заповідні, пам’ятки природи.
2.     Ліси, що мають охоронно – промислове значення.

Степова рослинність у первісному вигляді до наших днів збереглася тільки на схилах балок, у передгір’ях Криму, на піщаних косах Азово – Чорноморського узбережжя, островах
Завдання 1.
Користуючись даними підручника та картами атласу заповніть таблицю „Рослинність степу”
Назва
Поширення
Грунти
Рослинність
Лучні степи
Безлісі ділянки лісостепової зони
Чорноземи
Ковила, типчак,
тонконіг, конюшина,
шавлія лучна.
Різнотровно – типчакові - ковилові



Типчаково – ковилові




Полиново - злакові



Напівсаванні степи





 Лучна рослинність за походженням пов’язана із степовою, лісотрав’яною та болотною. За умовами розвитку і поширення рослин, луки поділяються на суходільні, заплавні, низинні, гірські.

Завдання 2. Користуючись даними підручника та картами атласу доповніть
схему „Рослинність лук”
Суходільний лук

?                    кульбаба                ?                         костриця      ?                      ?



Заплавний лук




деревій                 ?                              ?                           ?                    жовтець


Низинний лук


?                           осока                    ?                         конюшина              ?



Гірські луки


біловус                     ?                                   ?                                     ?

Завдання 3.
Користуючись картами атласу назвіть представників водно – болотної рослинності.
Завдання 4.
Дидактична гра „ П’ять питань”    Рослинні ресурси.
Бесіда за запитаннями.
-         Що таке рослини – ендеміки? Де в Україні вони зустрічаються?
-         Навіщо було створено Червону книгу України? Які рослини нашої місцевості занесено до неї?
-         Навіщо було створено Зелену книгу України?
5.Закріплення нових знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями(стр 143).
6.Підсумок уроку.
- рослинний покрив, його видовий склад та інші характеристики обумовлюються усіма іншими природними компонентами: кількістю тепла і вологи, грунтами;
-ліси України мають велике природоохоронне, господарське, рекреаційне значення;
- Червона книга України містить інформацію про рідкісні та такі, що знаходяться під загрозою зникнення, види рослинного світу.
7.Домашнє завдання.
Опрацювати текст підручника.






























Немає коментарів:

Дописати коментар