четвер, 3 грудня 2015 р.

Різноманітність видового складу тварин. Акліматизація та реакліматизація тварин



Тема. Різноманітність видового складу тварин. Акліматизація та реакліматизація тварин. Фауністичний склад лісів, луків, степів, боліт, водойм.
Мета: систематизувати знання учнів про тваринний світ України та його різноманітність; поглибити знання про наслідки впливу людської діяльності на природу; удосконалити навички опрацювання різних джерел інформації; виховувати  бережливе ставлення до живої природи.
Обладнання: фізична карта України, карта тваринного світу України, карта природних зон України, атласи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань і умінь учнів..
Бесіда за запитаннями.
1)    Якими видами рослинних ресурсів забезпечена Україна?
2)    Які ліси наявні на території України? Наведіть приклади найбільш характерних видів рослин кожного типу лісів.
3)    Які ознаки притаманні рослинному світу лісостепової та степової природної зони?
4)    Як охороняються рослинні ресурси України?
1.     Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Уже неодноразово йшлося про тісний зв’язок природних компонентів; ми зауважили, що найтісніше пов’язані тварини і рослини. Як ви гадаєте, чи може різноманіття рослинного світу України свідчити про те, що її тваринний світ багатий і різноманітний? Відповісти на це запитання ми спробуємо на сьогоднішньому уроці.
4.Вивчення нового матеріалу.
Тваринний світ – це сукупність тварин, які постійно або тимчасово населяють будь – яку територію чи акваторію. Він характеризується видовим складом і кількістю особин. Тваринний світ України змінювався упродовж геологічного та історичного періодів. Дослідники вважають, що наприкінці полеогену водилися свиноподібні  тварини, безрогі носороги, білки, з птахів – баклани, мартини, кулики, качки, лелеки, сови.
У річках жили крокодили, у морях – хижозубі кити. Наприкінці неогену, коли площа суходолу досягла сучасних розмірів, типовими представниками тваринного світу були: із ссавців – коні гіпаріони, жирафи, мавпи – макаки,
дикобрази, шаблезубі тигри,ведмеді, лисиці, їжаки, хохулі,зайці; з птахів –
марабу, страуси, фламінго,дикі кури.
В антропогені, коли наближався льодовик, багато видів тварин вимерло. Натомість з’явилися мамонти, волохаті носороги, північні олені, печерні ведмеді і леви, гієни плямисті. У післяльодовиковий період, коли кліматичні умови стали подібними до сучасних, фауна збідніла, зате з’явилися нові види – зубри, дикі коні – тарпани, первісні бики – тури, дикі осли – кулани, сайгаки, ведмеді.
      Особливо змінився тваринний світ у минулому тисячолітті  у зв’язку із зростанням населення та розвитком сільського господарства. У 16 ст. на Поліссі зникли кулани, у лісостепу і степу – сайгаки, у Карпатах – сарна, заєць – біляк, біла куріпка.
Завдання 1.
Користуючись картами атласу та мал.118 назвіть
- фауністичні комплекси України;
- представників тваринного світу характерних для кожного фауністичного комплексу.
     Акліматизованими, тобто призвичаєними до інших кліматичних умов, можуть бути дикі і свійські тварини. Тварини вважаються акліматизованими, якщо вони в нових природних умовах нормально розвиваються і розмножуються. В Україні були акліматизованими олень плямистий, муфлон, ондатра, амур білий, пеленгас.
    Реакліматизація – відновлення зниклих( вимерлих або знищених) з певного регіону тварин. В Україні реакліматизовано оленя європейського, козулю європейську, бобра, бабака.
     На території України водиться багато рідкісних, реліктових та ендемічних тварин, які потребують охорони.
   До Червоної книги  України занесено 382 види тварин. Серед ссавців – тюлень – монах, зубр, бізон, рись звичайна, лісовий кіт, горностай, борсук, видра.
  До Зеленої книги України потрапила велика кількість птахів. Серед них – пелікани, баклани, лелека чорний, орел степовий, сокіл – сапсан, гоголь.
  Однією з головних вимог охорони і раціонального використання тваринного світу є збереження природних умов існування тварин, місць їх міграцій і розмноження.
5.Закріплення нових знань і умінь учнів.
Запитання і завдання стр 150.
6. Підсумок уроку.
- Тварини будь – якої природної зони певним чином пристосувалися до навколишнього середовища та змін, що відбуваються у ньому;
- господарська діяльність людини може „протилежно” впливати на тваринний світ:деякі види зникають чи перебувають на межі винищення, інші – розмножуються, акліматизуються чи реакліматизуються;
- Червона книга України зазначає ті види тварин, саме існування яких залежить тільки від людини.
7.Домашнє завдання.
Опрацювати текст підручника

Немає коментарів:

Дописати коментар