четвер, 3 грудня 2015 р.

Зображення нерівностей земної поверхні на плані та карті



Тема. Зображення нерівностей земної поверхні на  плані та карті:
відносна та абсолютна висота точок місцевості.
Мета: формування знань про способи зображення нерівностей земної поверхні на плані та карті; розвиток умінь визначати відносну й абсолютну висоти; формування первинних практичних навичок роботи зі шкалою  висот і глибин.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атласи: настінна фізична карта світу.

Хід уроку
1.     Організаційний момент.
 2.      Актуалізація опорних знань і умінь.
„Географічний крос”
- Найдавніший астрономічний інструмент, призначений для визначення полуденної лінії, називають . . .
- Для орієнтування по зорях  найважливішим орієнтиром для мандрівників завжди була . . .
- Величина азимуту виражається в  . . .
- Основні сторони горизонту – це . . .
- Компас було винайдено в . . .
- Коли на годиннику четверта ранку, годинна стрілка вказує напямок за азимутом . . .
„ Географічна мозаїка”
-  Кут, північ, напрямок, місцевість, розташований, азимут, між,
 предмет, на, з, напрямок.
-  Півкуля, в, полудень, наше, на , півдні, в , Сонце, знаходиться.
-  Полярна зоря, Північний полюс, завжди, над, знаходиться.
„ Проблемне питання”
Як відомо, магнітний компас є надійним помічником в орієнтуванні на місцевості. Однак на Землі є місця, де користуватися магнітним компасом неможливо. Де саме?
 3.Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Прийом „ Дивуй”
 3.     Вивчення нового матеріалу.
Розгорнутий план
1.     Геодезія наука, що вивчає форму та розміри Землі, методи вимірювання відстаней, кутів і висот на її поверхні.
2.     Формування поняття  „ відносна висота”.
(Робота в парах)
Пропоную кожній парі виміряти сантиметром: висоту стільця відносно підлоги, висоту стола відносно підлоги та висоту стола відносно стільця; зробити висновки про поняття „ відносна висота”.
3.Нівелір – найпростіший прилад для визначення відносних висот на місцевості.
( Робота з підручником)
4.Формування поняття „ абсолютна висота”
Робота з планом і картами атласу -  знаходження висотних позначень точок.
5.     Горизонталі – умовні лінії на карті чи плані з однаковою абсолютною висотою.
а) Аналіз висот точок на демонстраційній моделі пагорба.
б) Викреслювання горизонталей.
в) Порівняння відстаней між горизонталями на похилому та крутому схилах.
г) Знаходження горизонталей на плані в атласі.
д) Призначення берштрихів.
6. Шкала висот.
„ Проблемне питання”
на плані нерівності поверхонь зображаються за допомогою горизонталей. А в який спосіб нерівності поверхонь зображаються на фізичних картах?
7.Шкала глибин.
Визначення глибин окремих ділянок Світового океану.
 5.     Закріплення вивченого матеріалу.
„ Географічний диктант”
1.     За фізичною картою України визначте абсолютну висоту своєї місцевості.
2.     Знайдіть на плані місцевості в атласі:
а) пагорб,  абсолютна висота якого 154, 4 м;
б) крутий і пологий схили цього пагорба;
в) найнижчі показники висот на плані.
Визначте:
а) через яку кількість метрів проведено горизонталі;
б) перевищення найвищої позначки висоти на плані над найнижчою.
6. Підсумок уроку.
Завдання.
1.     Назвіть нові поняття, з якими ви познайомились на сьогоднішньому уроці.
2.     Яких нових умінь набули сьогодні на уроці?.
6.     Домашнє завдання.
  Опрацювати текст параграфа.
Повторити тему „ Способи зображення Землі”
Скласти кросворд із шести слів – понять із тексту.


Немає коментарів:

Дописати коментар