Тема. Гідрографічні характеристики річок.
Мета: поглибити практичні вміння характеризувати водні ресурси та визначати
основні проблеми їх використання; сформувати поняття
гідрографічної характеристики річки; продовжити виховання в учнів
ощадливого ставлення до природи.
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
і умінь.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних
знань і умінь учнів.
-
Покажіть на карті основні річкові басейни і системи
України.
-
З’ясуйте особливості розподілу коефіцієнтів густоти
річкової мережі в Україні.
-
Якби на заході України замість Карпат була рівнина
поверхня, то як могла б змінитися густота річкової мережі? Поясніть ,чому?
3.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
учнів.
4.Вивчення нового матеріалу.
- Чим обумовлюється живлення річок?
-Яким буває живлення річок України?
Живлення річок обумовлюється кліматом тому виділяють такі типи живлення
річок: снігове, дощове, підземне. В Україні ці типи живлення річок співвідносяться
таким чином: 60% припадає на снігове, 30% - підземне, 10% - дощове.
Яке живлення річок рівнинного типу?
Яке живлення річок , що протікають Українськими
Карпатами та Кримськими горами?
На гідрологічний режим річок впливає: геолого –
морфологічна будова, рельєф, кліматичні умови, залісненість території,
господарська діяльність людини.
Особливості гідрологічного режиму річок
виявляються у водопіллі( тривалому щорічному піднятті рівня води в річці,
зумовлене дощовими водами і таненням снігу), повенях (високе і тривале
водопілля, під час якого вода виходить з річища і затоплює заплаву), паводках (
швидке короткотривале підняття рівня води в річці внаслідок злив або
інтенсивного танення снігу), межені (найменша водність річища).
-
Як змінюється рівень води річок рівнинного типу? Коли
спостерігається на них повінь та межень?
-
Як змінюється рівень води річок Карпат і Кримських гір? Коли спостерігається
на них повінь та межень?
-
Чи можна стверджувати, що у будь – який проміжок часу
водний стік певної річки однаковий?
-
Річний стік – основне джерело водних ресурсів. Стік, який
відбувається на поверхні землі, називають поверхневим стоком.
-
Дощові і талі води, що просочились вглиб і потрапили до
річища
утворюють підземний стік.
-
Чим зумовлене зменшення річного стоку з заходу на
південний схід?
Україна забезпечена водними ресурсами недостатньо:
досить зауважити, що за цими показниками країна посідає одне з останніх місць в
Європі. Чому це так? Насамперед, тільки за
десятиріччя обсяг водопостачання зріс вдвічі. Тому важливою проблемою
стало ефективне використання прісних вод
та їх охорона. Вирішенню цієї проблеми сприяє знання таких показників, як похил та падіння річки.
Падіння річки – це різниця між висотами поверхні
води біля витоку та гирла. Похил річки – це величина падіння, розділена на
довжину річки.
-
Розв’язання задач на визначення падіння та похилу річки.
Текучі води річок виконують велику роботу:
розмивають та змивають гірські породи. Цей процес називається водною ерозією.
Якщо річка за довгий час поглибила своє русло
настільки, що під час повені вже не може затопити раніш утворену заплаву, вона
починає розроблювати нову нову заплаву – нижчу, а верхня заплава перетворюється
на терасу. Така робота не може тривати довічно, бо зниження заплав обмежено
рівнем водойми, до якої річка впадає. Цей рівень називається базисом ерозії.
З плином часу базис ерозії може
підвищуватися або знижуватися.Від чого це залежить? Від багатьох чинників,
наприклад від епізодичних тектонічних піднять, від твердого стоку. Твердий стік
– це ті частинки зруйнованих річкою гірських порід, які переносяться з її
водою. Твердий стік можуть виражати масою або об’ємом матеріалу, який річка
перенесла за певний період – сезон, рік.
5.Закріплення нових знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями.
-
Від чого залежить зміна
витрат води в річках?
-
В чому виявляються особливості гідрологічного режиму
річок?
-
Від чого залежить
річковий стік?
-
Яку роботу виконують річки?
-
Як визначити падіння та похил річки?
6. Підсумок уроку.
-
Більшість річок України є рівнинними, переважно снігового
живлення;
-
Вирішенню проблем раціонального використання водних
ресурсів сприяє знання таких характеристик
річок, як падіння, похил, річний стік.
7. Домашнє завдання.
Опрацювати текст підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар