четвер, 3 грудня 2015 р.

Озера, лимани, штучні водойми і канали



Тема. Озера, лимани, штучні водойми і  канали.
Мета: продовжити формувати систему знань про водні ресурси України; удосконалити вміння пошуку закономірностей розташування водних ресурсів на території України; поглибити поняття про обумовленість характеристик водних ресурсів кліматичними особливостями; формувати уявлення про штучні водні об’єкти України, їх господарське значення; показати необхідність раціонального використання й охорони природних ресурсів України; продовжити виховання в учнів дбайливого ставлення до водних ресурсів.
Обладнання:фізична карта України, атласи, підручники.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку
1.     Організаційний  момент.
2.     Актуалізація опорних  знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями.
- Від чого залежить зміна  витрат води  в річках?
- В чому виявляються особливості гідрологічного режиму річок?
-  Від чого залежить річковий стік?
- Яку роботу виконують річки?
- Як визначити падіння та похил річки?
3.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
4. Вивчення нового матеріалу.
Озеро – природна водойма з уповільненим стоком або зовсім немає стоку, безсточна. Лиман – затока, що утворилася при затопленні морем долини рівнинної річки унаслідок відносного опускання прибережних частин суходолу. В Україні налічується понад 3000 озер, серед яких 30 мають площу поверхні понад 10 км.
 Озера утворюються в різних за походженням улоговинах, тому за цією ознакою розрізняють такі типи озер:
1)    заплавні (долини річок Полісся);
2)    дельтові (дельта Дунаю);
3)    лиманні (Сасик, Куяльник);
4)    залишкові (Донузлав, Саки);
5)    карстові (Шацькі);
6)    льодовикові (озера Карпат);
7)    загатні (Синевир);
8)    вулканічні (озера Закарпаття).
Лимани урізноманітнюють узбережжя Чорного та Азовського морів.
-         Користуючись тематичними картами назвіть і покажіть найбільші лимани Азово – Чорноморського узбережжя.
-         - Як ви гадаєте, навіщо створюють штучні водосховища?
(Насамперед для збільшення запасів води, якої потребують сільське господарство, промисловість, побут, дають змогу отримати відносно дешеву електроенергію, регулювати водний стік, покращувати умови судноплавства).
-Користуючись тематичними картами назвіть і покажіть на карті найбільші водосховища збудовані на Дніпрі, Дністрі, на річках Криму.
 До Штучних водойм також належать канали, які за метою створення поділяються на такі:
-         зрошувальні: є частиною зрошувальної системи, яка складається з водозбірних споруд, зрошувальної мережі, насосних та розподільних станцій.
-         водопостачальні: призначені для забезпечення побутових і промислових потреб великих міст.
-Користуючись тематичними картами назвіть і покажіть на карті найбільші водопостачальні канали.
 5. Закріплення нових знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями.
-         На які групи за походженням улоговин поділяються озера?
-         Які водосховища дніпровського каскаду розташовані в межах України?
-         Які негативні наслідки спорудження водосховищ на рівнинній території?
6. Підсумок уроку
7. Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар