четвер, 3 грудня 2015 р.

Фізична карта України. Загальний план будови поверхні. Простягання низовин, височин, гір, річкових долин



Тема .  Фізична карта України. Загальний план будови поверхні. Простягання низовин, височин, гір, річкових долин
Навчальна мета: поглибити та систематизувати одержані з попередніх уроків знання учнів про рельєф та сили, що беруть участь у його формуванні; вивчити загальний план будови поверхні території України; сформувати знання про особливості розташування великих форм рельєфу на території України; удосконалити практичні  навички роботи з фізичною картою та контурними картами України, розвивати память, логічне  мислення, виховувати пізнавальний інтерес.
 Розвиваюча мета
1 Розвивати логічне мислення учнів, через проведення таких операцій як аналіз, порівняння, систематизація.
2 Розвивати мовну, зорову, слухову пам’ять.
3 Розвивати творчу уяву, здобувати самостійно знання.
 Виховна мета
1 Виховувати в учнів любов до рідної країни, природи.
2 Формувати в дітей позитивне ставлення до предмета.
3 Виховувати вміння працювати в команді, чути і поважати думку іншого.
 Обладнання:  фізична карта України, підручники, атласи, контурні карти., мультимедійна презентація
 Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
                            Хід уроку
I. Організаційний момент
 II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
 Прийом «Бліцопитування»
 • Що таке рельєф?
 • Які форми рельєфу ви знаєте?
 • Якими способами позначаються на фізичній карті різні форми рельєфу?
 • Як за шкалою висот дізнатись висоту місцевості?
 • Що можна сказати про рельєф України, розглянувши фізичну карту?
 IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
. Розгляньте фізичну карту України. Ви бачите, що рельєф території України досить різноманітний. Є низовини, височини і гори. Кожна з форм рельєфу має свої характерні особливості, тому що формувались вони протягом багатьох геологічних епох під впливом внутрішніх і зовнішніх сил Землі, що взаємодіяли між собою.
 Знання рельєфу будь-якої місцевості має велике практичне значення, тому що рельєф обумовлює розміщення сільськогосподарських угідь, застосування техніки, прокладання шляхів сполучення, розташування міст тощо.
 III      Вивчення нового  матеріалу.
Завдання. Розгляньте „Фізичну карту України” і доповніть схему, яка відображає загальні особливості будови поверхні України
Рельєф України
Рівнини (95 %)        Гори (5 %)
Низовини (70%)
Придніпровська
Поліська
Причорноморська

Закарпатська
Височини (25%)
Придніпровська
Подільська
Волинська
Донецький кряж
Середньоросійська
Приазовська
Хотинська
(г. Берда, 515 м)   
Кримські гори (1%)
Пасма:
Зовнішнє
Внутрішнє
Головне
(г. Роман-Кош, 1545 м)
Карпати (4%)
Пасма:
Зовнішнє;
Вододільно-Верховинське;
Полонинсько-Чорногірське (г. Говерла, 2061 м.);
Вулканічне;
Чивчінківські гори;
Рахівські гори;
 

                             
Мультимедійна презентація

Прийом «Картографічна лабораторія»
 
Завдання. Позначте на контурній карті форми рельєфу України та підпишіть їх назви.
 V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Домінуючий характер рельєфу України:

а) гірський        б) низовинний;    в) височинний;   г) рівнинний.

2. Найвищою височина України:

а) Хотинська;   б) Приазовська;   в) Донецький кряж;

г) Словечансько-Овручський кряж.

3. Найнижча низовина в межах України:

а) Поліська;    б) Північнокримська;   в) Придніпровська;  г) Причорноморська.

4. Найвищу точка України:

а) Камула;     б) Берда;    в) Говерла;       г) Роман-Кош.

6. Знайдіть відповідність між найвищими точками і формами рельєфу, в межах яких вони знаходяться.
 
а) г. Могила-Бельмак;

б) г. Берда;

в) г. Камула;

г) г. Могила-Мечетна 
1. Подільська височина;

2. Приазовська височина;

3. Донецька височина;

4. Волинська височина;

5. Хотинська височина

2. Прийом «Шпаргалка»

Завдання. За допомогою фізичної карти шкільного атласу та відповідного тексту підручника, зробіть «шпаргалку» (лист опорних сигналів), що характеризує форми рельєфу України, їх розміщення на карті. Заповніть таблицю:

Форма рельєфу 

Географічне положення
Абсолютна висота, м







 VІ. Підсумки урок

Прийом «Роблю висновок»

Учні разом з учителем роблять висновки:

• Сучасний рельєф України формувався протягом тривалого історичного часу.

• Він зазнав впливу тектонічних рухів, давніх зледенінь, коливання рівнів морів та інших природних чинників.

• Більша частина території України представлена рівнинами, серед яких за площею переважають низовини.

• Височини та низовини розчленовані ярами, балками, річковими долинами.

• Сучасний рельєф України зазнає антропогенного впливу.

VІІ. Домашнє завдання

• Опрацюйте текст підручника.

• Підготуйте чотири запитання, що починаються словом «Чому?», «Як?», «Що?», «Де?».






Немає коментарів:

Дописати коментар