Тема. Природні зони Африки.
Мета: сформувати в учнів поняття про особливості і розміщення природних зон
Африки: поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у
складі природної зони; удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами
атласу; виховувати в учнів бережливе ставлення до природи.
Обладнання: фізична карта Африки; карта природних зон Африки;
картини рослинного та тваринного світу Африки; підручники;
атласи; фрагменти контурної карти; магнітні знаки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
3.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
4.Вивчення нового матеріалу.
5.Закріплення нових знань і умінь учнів.
6.Підсумок уроку.
7.Домашнє завдання.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних
знань і умінь учнів.
Африка . . . Скільки загадковості в цьому
слові. Африка – найжаркіший материк Землі і другий за розмірами після Євразії.
Інтерактивна вправа „ Мікрофон”
З метою виявлення рівня
знань я пропоную використати навчальну технологію „ Мікрофон”.
Інструктаж
-
Мікрофон надає можливість кожному учневі сказати щось
швидко з теми Африка, що йому найбільше запам’яталось.
-
Говоримо по черзі, тримаючи в руках мікрофон.
-
Говорити має право той, у чиїх руках мікрофон.
-
Ніхто не перебиває, вислуховує думку іншого.
Наприклад
:
Найдовша
річка Африки Ніл;
Найглибше
озеро Танганьїка;
Найбільша пустеля Сахара.
Пропоную
дітям гру „ Сенкан”
Сенкан (П’ятирядок)
Вид самостійного виокремлювання
головного змісту з великого обсягу інформації.
Тема
Африка.
1.Іменник, що відображає тему.
2.Два прикметники.
3. Три
дієслова.
4.Фраза, що виражає особисте
ставлення до теми.
5.Одне слово синонім до теми.
Наприклад:
1. Материк.
2.Найжаркіший, неповторний.
3.Лежить, перетинається,
омивається.
4.Тут знаходиться одне із семи
чудес світу.
5.Континент.
Пропоную
учням „Географічний практикум”
Знайди
співвідношення
Річка Альмаді
Озеро Кенія
Гори
Ефіопське
Водоспад Замбезі
Вулкан Тана
Нагір’я Атлас
Протока Стенлі
Мис
Гібралтар
Робота біля
магнітної карти
Нанести на магнітну карту
географічні назви : Атлас, Нігер,
Лімпопо, Сомалі, Східно – Африканське, Конго, Драконові, Мозамбіцька, Чад,
Червоне, Гвінейська, Ніл.
Картографічний практикум
Робота з контурною картою.
Назвіть об’єкти позначені числами.
3.Мотивація навчальної і
пізнавальної діяльності.
Повідомлення теми і мети
уроку.
Діти, що
ж таке природна зона?
Повідомлення
плану характеристики природної зони:
План
характеристики природної зони
1.Географічне
положення зони.
2.Особливості
рельєфу території.
3.Кліматичні
умови.
4.Грунтовий
покрив.
5.Рослинність.
5.Тваринний
світ.
6.Зміна
природної зони людиною.
Природоохоронні
території.
На
території Африки сформувалися, як зональні так і азональні природні комплекси.
До зональних природних комплексів
належать природні зони. Рівнинний характер африканського рельєфу та
географічне положення материка визначають чітке чергування природних зон Африки
по обидва боки від екватора наше сьогоднішнє завдання буде відшукування
закономірностей розташування природних зон Африки, пояснити її та простежити
взаємозв’язки між природними компонентами.
4. Вивчення нового матеріалу.
Завдання
№1
Проаналізуйте
карту кліматичних поясів та карту природних зон Африки. Визначте природні зони.
Дайте
відповідь на запитання. Чи існує пряма залежність між розташуванням природних
зон і кліматичних поясів.
Пропоную вам нашу роботу продовжити під таким девізом:
„ Скажи
мені - і я забуду,
Покажи
мені – і я запам’ятаю,
Дай мені
діяти самому - і я навчусь”
Творча лабораторія
Робота з
атласом.
Розділяю
дітей на маленькі групи
Завдання №1
1 група
Користуючись
картами атласу охарактеризуйте
географічне положення природної зони, рельєф.
2 група
Користуючись
картами атласу охарактеризуйте
клімат.
Вкажіть ізотерми січня і липня. Середньомісячну кількість опадів.
3 група
Вкажіть
тип грунту і дайте його характеристику. Назвіть , вкажіть на родючість.
4 група
Вкажіть
рослинність та тваринний світ.
При
вивчені природної зони вічнозелених лісів і чагарників. використовую технологію
розвитку критичного мислення.
„
Учись учитись”
Самостійна
робота з підручником.
1.Задай
сам собі запитання.
2.Задай
запитання один одному.
3. Задай
запитання автору книжки.
4.Задай
запитання вчителю.
„Мозковий
штурм”
Подумайте , які проблеми існують
на континенті та шляхи їх розв’язання ви можете запропонувати
Проблеми
материка Африка
|
Проблеми
|
Ідеї щодо розв’язаня
|
|
Економічні: відсталий регіон
світу, низький рівень розвитку, . . .
|
|
|
Екологічні: знищена частина
рослин і тварин, пограбовані корисні копалини . . .
|
|
|
Соціально – економічні:
Зростання населення, проблеми житла,хвороби, антисанітарія . . .
|
|
5.
Закріплення нових знань і умінь учнів.
Пропоную
дітям географічний міні – практикум.
Характеристика
екваторіальних лісів Африки
|
Географічне
положення
|
Тип клімату
|
Тип грунтів
|
Рослинність
|
Тваринний світ
|
|
|
|
|
|
|
Характеристика
саван Африки
|
Географічне
положення
|
Тип клімату
|
Тип грунтів
|
Рослинність
|
Тваринний світ
|
|
|
|
|
|
|
Характеристика
пустель Африки
|
Географічне
положення
|
Тип клімату
|
Тип ґрунтів
|
Рослинність
|
Тваринний світ
|
|
|
|
|
|
|
6.
Підсумок уроку. Рефлексія
Прийом
контрольних запитань
1.Що
було головним на уроці?
2.Що
було для вас цікавим?
3.Що
нового дізнались?
4. Чого навчилися?
5.Про,
що хотіли б дізнатися більше?
Оголошення
оцінок.
7.Домашнє
завдання.
Прочитати параграф 29.
Випереджувальне
завдання. Підготувати повідомлення про природоохоронні об’єкти Африки.
Скласти
Сенкан до теми „ Природні зони Африки”
Немає коментарів:
Дописати коментар